
De RK kerk aan de Jonkheer Ramweg in Schalkwijk wordt ook wel de ‘Kathedraal van het Sticht’ genoemd. Het is een enorme kerk dat mede het gevolg is van de hoge welstand van de Schalkwijkse boeren in de 19e eeuw.
De kerk is de opvolger van een schuilkerk die sinds het eind van de 17e eeuw in een boerderij naast de huidige kerk was te vinden. De schuilkerk bediende ook delen van Houten, ’t Goy, Honswijk, Tull, ’t Waal en een deel van Vreeswijk.
In 1876 geeft het aartsbisdom de opdracht tot de bouw van een nieuw kerkgebouw. Op 21 maart 1878 wordt de eerste steen gelegd van de neogotische kruisbasiliek naar ontwerp van Alfred Tepe. In eerste instantie zou de kerk zonder toren worden gebouwd. Maar door de onteigening van land voor de aanleg van de spoorlijn dwars door Schalkwijk, hadden verschillende boeren extra geld beschikbaar. De 64-meter hoge kerktoren is van het Utrechts type en geïnspireerd op de Domtoren. Op 10 juni 1879 is de Sint-Michaëlkerk gereed.

De kerk heeft in haar verleden meermalen te maken gehad met restauratiewerkzaamheden. Zo wordt in 1899 de kerk opnieuw gevoegd en in de jaren erna vinden er verzakkingen plaats. In 1931-1932 wordt de kerk leeggehaald en komt er een nieuwe fundering rondom de pilaren. Ook het dak wordt vernieuwd.
Op 24 maart 1943 worden de vier klokken door de Duitse bezetter meegenomen. In 1948 krijgt de kerktoren nieuwe klokken. Renovatie van de kerk volgt in 1954 en 2010. In 1986 wordt een orgel van Johann Heinrich Bätz uit 1758 in de kerk geplaatst.
Mariabeeld
In deze kerk staat een Mariabeeldje. Het beeldje dateert uit de 14e eeuw. Tot 1954 stond het beeldje in de kapel van het Schalkwijkse klooster.
Lees meer over Maria van Schalkwijk

Begraafplaats
De begraafplaats van de kerk dateert uit 1818. Opvallend aanwezig is de grafkapel uit 1864 waar Mgr. Cornelis Ludovicus baron de Wijckersloot van Schalkwijk ligt begraven. Hij was sinds 1833 bisschop in noordelijk Nederland, het gebied van de heidenen.
